Bu sefer olmuş mu?

KTM’nin Ready To Race sloganını bilmeyen yoktur. Bu sloganın da sonuna kadar hakkını veren bir firma olduğunu da göz ardı edemeyiz. RC390’ın bir önceki modeli görünüş olarak neredeyse tüm motor severlerin içini ısıtıyordu. Ama “sanki bi’ şeyler eksik gibi” diyen KTM mühendisleri kolları sıvadı ve karşımıza 2022 RC390 çıktı. Yepyeni 2022 model RC390’da önceki kasaya göre neler değişti ve bu sefer gerçekten Ready To Race oldu mu?

Bu sefer gerçekten Ready To Race!

KTM’nin A2 sınıfında çok sevilen yarış canavarı RC390 2022 yılında yenilenen yüzüyle pazarda olacak! Yapılan hafifleştirmeler ve ağırlık dengesi yeni modelde oldukça fark yaratıyor. KTM, yeni RC 390’da maksimum hızı artırmak için aerodinamik olarak geliştirmeler yaptığını belirtiyor. Güzelliği çok tartışılan kafa tasarımının sayesinde son hızını 11KM/S daha artırdıklarını belirtiyorlar. 2022 RC390’da da bir önceki modelle aynı motor bloğunun kullanılıyor olmasından ortalaması yakıt tüketimi yine 3,5-4 litre olacaktır.

Kafa tasarımı

2022 RC390’da dış görünüşte farkettiğimiz ilk değişiklik biraz genişlemiş olan kafa tasarımı. Peki; yeni tasarım neden bu şekilde ve motora neler kazandırdı?

2022 RC390’ın kafa tasarımı öncelikle aerodinamiği artırma amaçlı olarak değiştirilmiş. KTM yetkilileri yeni tasarımla birlikte son hızda 11 KM/s kazandıklarını söylüyorlar. Bir diğer sebebi ise bu tasarımla birlikte motoru piste uyarlamanın daha kolay olması sağlanmış. Yeni tasarımla birlikte sinyaller de kafa kısmına entegre edilmiş. Ayrıca; yeni model led farlarla geliyor.

2022 RC390’da başka neler var?

Yeni RC390’a ayarlanabilir süspansiyonla geliyor ve yeni jant tasarımı motoru 3.4 kg daha hafifleştirmiş. Bununla birlikte KTM mühendisleri çok çalışarak ön diskten de 800 gr. ve arka diskten 160 gr. eksilttiklerini belirtiyor. KTM bu kadar yetmez demiş ve arka maşayı da 1.5 kg daha hafifleştirmiş. Ayrıca; yeni RC390 (tek teker sevenlerin hoşuna gidecek olan) iki parçalı şasiye sahip olacak. Yeni modelin yakıt deposu da eskiye nazaran 3 lt. artırılarak 13 lt. olmuş.

Teknolojik olarak da geliştirilen yeni RC390 öncelikle sonunda TFT göstergeye kavuşmuş ve altı yönlü IMU algılayıcı,  yatışa duyarlı çekiş kontrolü ve viraj ABS’si ile birlikte geliyor. Tüm bunlarla birlikte yeni modelin ağırlık merkezi neredeyse tamamen ortaya konumlandırılmış. Yeni RC390’ın beygir gücünde pek değişiklik yapılmazken tork gücünde biraz artışa gidilmiş.

Peki yeni RC390 ülkemizde kaç TL’den satışa sunulacak bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.