GERÇEK BİR KAHRAMANLIK HİKAYESİ

Tüm Türklerin kahramanı MÜBARİZ İBRAHİMOV kimdir?

Mübariz Ağakerim oğlu İbrahimov, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin askeri, Azerbaycan Ulusal Kahramanı. Doğum tarihi; 7 Şubat 1988 Azerbaycan – Aliabad, şehadet tarihi; 19 Haziran 2010, defin tarihi ve yeri; 7 Kasım 2010,  Şehitler Hiyabanı, Bakü – Azerbaycan.

Mübariz İbrahimov 7 Şubat 1988 tarihinde Azerbaycan’ın Bilesuvar kazası Aliabad köyünde doğdu. 1994 yılında Aliabad köyü Şehit M. Piriyev İlkokulu’na girdi. 2005 senesinde orta öğretimini tamamladıktan sonra askeri görevini yapmak üzere orduya alındı. Askeri hizmetini Azerbaycan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler Birliği’nde yaptı.

2007 yılında vatani görevini çavuş rütbesiyle tamamladı. Bir müddet sivil işlerde çalıştıktan sonra 2009 yılının Ağustos ayında Uzman Çavuş oldu. Terter kazasının askeri birliklerinden birinde hizmet etmiştir.

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23:30 sıralarında kimseye haber vermeden ayrılan Mübariz İbrahimov, arkasında “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun.” diye bir mektup bıraktı.

Tek başına 1 km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenledi. 45 Ermeni askerini öldüren İbrahimov, düşman kuvvetleri ile 5 saat çarpıştı ve sabaha karşı hayatını kaybetti.

Bir gün Mübariz İbrahimov ortadan kaybolmuştu. Komutanları onun firar ettiğini düşünüp babasını aradılar. Babası “Oğlum askerden kaçmaz. Eğer ortalıkta yoksa düşman sınırına bakın. Savaşmaya gitmiştir.” dedi.

Öyle de oldu. Mübariz’i bulmak için düşman sınırına gittiler ve Mübariz’in Ermenilerle savaşmaya gittiği anlaşıldı. Mübariz öleceğini bile bile oraya gitmiş ve 45 Ermeni askerini tek başına öldürmüştü.

Ve ardında yalnızca şu mektubu kalmıştı:

“Canım babam ve anam. Benim için üzülmeyin. İnşallah cennette buluşacağız. Benim için bol bol dua edin. Vatanımın zor günlerine artık kalbim dayanmıyor. Allah rızası için bunu yapmalıyım. En azından kalbim biraz sakinleşir. Şehit olana kadar bu şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olsam ağlamayın. Aksine sevinin o makama yükseldiğim için. Allah’a ibadetlerinizi tam olarak gerçekleştirin. Çok çok sadaka verin. Seyid torunu olarak bunu yapmalıyım. Allah büyük’tür. Vatan sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Hakkınızı helal edin.” (Türkçe çevirisi.)

Ermenistan Mübariz’in naaşını Azerbaycan’a 2 ay sonra teslim etti. Naaşına bile işkence yapmışlardı. Naaş teslim edildiğinde ise Mübariz’in elleri bağlıydı. Olacak ki; Ermeniler Mübariz’in naaşından bile korkuyorlardı.

Azerbaycan’ın Milli Kahramanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Mübariz İbrahimov’a “Azerbaycan’ın Milli Kahramanı” unvanını vermiştir.

Sizleri bu Kahramanlık Destanını konu alan 2018 yılının en iddialı Türk yapımı olmaya aday Mübariz filminin frgmanıyla baş başa bırakıyoruz.