2 Ağustos Olaylar

MÖ 216 – Cannae Muharebesi: Antik RomaıRomalıIar’ın Anibal karşısında bozguna uğraması.

2 Ağustos 1492 – İspanya’da, Musevilere dinlerini değiştirmeleri, aksi takdirde ülkeden ayrılmaları için verilen sürenin sona ermesinin ardından ispanya Musevilerinin çoğu, Kemal Reis’in kadırgalarıyla İstanbul’a geldi ve Osmanlı İmparatorluğu Devleti’nce hoşgörüyle karşılandı.

1875 – Dünyanın ilk buz pateni pisti Londra’da açıldı.

1914 – Osmanlı ile Almanya arasında gizli iş birliği anlaşması imzalandı, Osmanlı’da seferberlik ilan edildi.

1919 – Millî Mücadele aleyhine yazılar yazan Ali Kemal tarafından Peyam adlı gazete yayın hayatına başladı. (Peyam, daha sonra Sabah gazetesi ile birleşerek Peyam-ı Sabah adıyla yayımlandı.

1926 – Bozkurt gemisi ile Fransız Lotus gemisi Ege Denizi açıklarında çarpıştı; Bozkurt gemisi battı, 8 kişi öldü.

1934 – Adolf Hitler Almanya’nın Führer’i haline geldi. Totaliter rejim süreci başladı.

1939 – Adalet Bakanlığı halk önünde idam yapılmayacağına dair bir genelge yayımladı.

1945 – Postdam Konferansı sona erdi: II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’sına yön vermek için Potsdam‘da bir araya gelen ABD Başkanı Harry Truman, İngiltere Başbakanı Winston Churchill ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Joseph Stalin, görüşmelerini tamamladılar. Almanya, konferansta Amerikan, İngiliz, Fransız ve Sovyet komutanlarınca yönetilecek dört ayrı işgal bölgesine ayrıldı.

2 Ağustos 1950 – Konya Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.

1955 – Zonguldak’ta sel: 3 ölü, 560 ev ve dükkân sular altında.

1958 – Cumhuriyet tarihinin en yüksek orandaki devalüasyonu yapılarak 1 Dolar 2.80 liradan 9 liraya çıkarıldı. Devalüasyon oranının yüzde 221’i bulduğu açıklandı.

1967 – Trabzonspor Kulübü kuruldu.

1980 – İtalya’da Bologna istasyonunda bomba patladı; 84 kişi öldü. Eylemi sağcı Devrim Birlikleri örgütü üstlendi.

1987 – Türkiye’de kan kanserli bir hastaya ilk kez kemik iliği nakli yapıldı.

1990 – Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt’i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah, Suudi Arabistan’a kaçtı.

1991 – Şili ve Arjantin bir yüzyıldan fazla bir zamandır aralarında süren sınır anlaşmazlıklarına bir anlaşma imzalayarak son verdi.

1997 – Muhammed Hatemi İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni başkanı oldu.

2001 – Soykırım suçlusu SırplarlSırp general Radislav Krstié 1995 Temmuz’unda Srebrenica’da (Bosna-Hersek) binlerce müslümanı katlettiğinden Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 46 yıl hapse mahküm edildi.

2005 – Fransız Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, Paris’teki Saint-Vincent-de-Paul hastanesi morgunda saklanılan, doğduktan sonra kısa sürede ölmüş veya ölü doğmuş olduğu belirtilen 351 çocuk cesedinin keşfedilmesi üzerine, bu konuda soruşturma açılmasını istedi.