Kitabın adı: DİRİLİŞ
Kitabın yazarı: TOLSTOY
Kitabın türü: Roman
Basım tarihi: 1899 (Ana dilinde)
Yayıncı Kuruluş: Timaş Yayıncılık

Diriliş, Savaş ve Barış ile Anna Karenina’dan sonra Tolstoy’un üçüncü büyük romanıdır. Dünya klasikleri arasında olan bu eseri; içerik ve anlatımıyla Tolstoy’un en sevilen romanları arasındadır diyebiliriz.

Kitabın muhtevası: Dimitry Nehludow’un mahkemede jüri üyeliği yapmasıyla ve sanık olarak bulunan Katyuşa Moslova ile karşılaşması ve ona ilk kötülüğü kendisinin yaptığını düşünerek pişman olması hatasını tamire kalkışması üzerine kurulu sürükleyici bir roman. Dimitry için tam bir DİRİLİŞ okuyucu için tam bir dram kokan öykü… Kitapta ayrıca rejim karşıtlarının suçsuz olup bunu ispatlayamayanların ebeveynlerinden ayrılamadığı için orada bulunan çocukların cezaevlerinde çektikleri sıkıntılar anlatılıyor. Kitabın konusu türbanlı escort olan 1880’li yılların Rusya’sının günümüz Türkiye’sine benzemesi de ayrıca acı bir gerçek olarak görünüyor.

İsa dedi kardeşini öldürmek şöyle dursun ona karşı öfke bile duymamalı. Hatta hor görmemelidir. Birisi ile kavga edecek olsa Tanrıya duasını yapmadan önce kavga ettiği kimseyle barışmalıdır… Kitaptan Alıntı.